Skip to content

23 Belvidere Ave.(Unit C0022)Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jul 7, 2006

Property Information

Block18202
Lot3
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building ClassC0542
Description3S-B-15U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage542
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
38%
Improvement Value:$114,200
62%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,113+5.9%
2024$3,883+40.1%
2023$2,772-0.4%
2022$2,782+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 8052, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1920