Skip to content

203 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Date
Jul 25, 1989

Property Information

Block18301
Lot37
QualifierC7002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC0400
Description4S-B-C-17U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
70%
Improvement Value:$30,000
30%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,233-0.6%
2024$2,247+40.1%
2023$1,604-0.4%
2022$1,610+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4176, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1920