Skip to content

277 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Mar 22, 2018

Property Information

Block18301
Lot6
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC0761
Description5S-B-40U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage761
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
41%
Improvement Value:$98,700
59%
Total Assessment$168,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,767-0.6%
2024$3,791+40.1%
2023$2,706-0.4%
2022$2,716+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft761DeedBook 9296, Page 855Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 9060, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1906