Skip to content

277 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$86,187
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block18301
Lot6
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC0925
Description5S-B-40U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
37%
Improvement Value:$119,200
63%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225-0.6%
2024$4,251+40.1%
2023$3,035-0.4%
2022$3,046+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft925DeedBook 9441, Page 151Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 9441, Page 151

Property Sale

Sale
$441,000
DeedBook 9125, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1906