Skip to content

277 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block18301
Lot6
QualifierC0801
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC0387
Description5S-B-40U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage387
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
55%
Improvement Value:$58,000
45%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,858-0.6%
2024$2,876+40.1%
2023$2,053-0.4%
2022$2,061+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft387DeedBook 9338, Page 151Recorded9/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1906