Skip to content

192 Clinton Ave.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$8,600
Last Sale Date
Mar 16, 1998

Property Information

Block18302
Lot29
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description4S-B-17U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
63%
Improvement Value:$41,700
37%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,494-0.6%
2024$2,510+40.1%
2023$1,792-0.4%
2022$1,798+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$8,600
DeedBook 5356, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920