Skip to content

46 Lexington Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07304

Built 1904

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block18402
Lot33
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building ClassC0786
Description3S-B-D-8U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage786
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$109,000
64%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,774-0.6%
2024$3,797+18.7%
2023$3,200-0.4%
2022$3,212+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 7769, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1904