Skip to content

145 Harrison Ave.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07304

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block18406
Lot16
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building ClassC0408
Description5S-B-D-27U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
47%
Improvement Value:$66,600
53%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,827-0.6%
2024$2,845+40.1%
2023$2,031-0.4%
2022$2,038+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft408DeedBook 9854, Page 659Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft408DeedBook 9568, Page 938Recorded6/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920