Skip to content

107 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block18502
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,995
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
33%
Improvement Value:$171,400
67%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,743-0.6%
2024$5,779+40.1%
2023$4,125-0.4%
2022$4,141+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905