Skip to content

608 Bramhall Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block18502
Lot29
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description5S-B-21U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,007
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$127,400
68%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,185-0.6%
2024$4,211+40.1%
2023$3,006-0.4%
2022$3,017+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft1,007DeedBook 9844, Page 52Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 9172, Page 582

Property Sale

Sale
$67,100
DeedBook 9041, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1910