Skip to content

608 Bramhall Ave.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$181,260
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block18502
Lot29
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description5S-B-21U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage887
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$116,700
66%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,946-0.6%
2024$3,970+40.1%
2023$2,834-0.4%
2022$2,845+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$181,260
Sq Ft887DeedBook 9877, Page 297Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8132, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1910