Skip to content

746 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 5, 2010

Property Information

Block18703
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,200
48%
Improvement Value:$76,400
52%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,296-0.6%
2024$3,317+40.1%
2023$2,368-0.4%
2022$2,376+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8724, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1910