Skip to content

337 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block18803
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-NH
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
35%
Improvement Value:$520,000
65%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,864-0.6%
2024$17,976+40.1%
2023$12,832-0.4%
2022$12,880+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

DeedBook 9129, Page 194Recorded7/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1915