Skip to content

398 Pacific Ave.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07304

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block19001
Lot22
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-1C-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
8%
Improvement Value:$324,200
92%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869+257.7%
2024$2,200
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9730, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1880