Skip to content

86 Maple St.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block19002
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3SBT-FD-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
42%
Improvement Value:$265,100
58%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162-0.6%
2024$10,226+40.1%
2023$7,300-0.4%
2022$7,327+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8997, Page 578Recorded9/29/2014

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 8920, Page 585Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$6,300
DeedBook 3399, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1910