Skip to content

276 Pine St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Jul 23, 2015

Property Information

Block19003
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description1S-F-1U&2S-F-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage777
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,400
45%
Improvement Value:$259,900
55%
Total Assessment$471,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,524-0.6%
2024$10,590+40.1%
2023$7,560-0.4%
2022$7,588+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

From:

To:

DeedBook 9088, Page 661Recorded12/29/2015

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 8828, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1890