Skip to content

91 Maple St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07304

Built 2007

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block19005
Lot2
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,483
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
14%
Improvement Value:$369,300
86%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586-0.6%
2024$9,646+40.1%
2023$6,886-0.4%
2022$6,912+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,483DeedBook 8977, Page 188Recorded6/10/2014

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8486, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2007