Skip to content

102.5 Lafayette St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$622,500
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block19007
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,739
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
38%
Improvement Value:$221,100
62%
Total Assessment$356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949-0.6%
2024$7,999+40.1%
2023$5,710-0.4%
2022$5,732+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$622,500
Sq Ft1,739DeedBook 9418, Page 979Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 9002, Page 1Recorded10/22/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9002, Page 1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8818, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1900