Skip to content

21 Miller St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 6, 1995

Property Information

Block19105
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-NH-B-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
42%
Improvement Value:$182,200
58%
Total Assessment$312,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974-0.6%
2024$7,017+40.1%
2023$5,009-0.4%
2022$5,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4937, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1900