Skip to content

125 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block19107
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
22%
Improvement Value:$465,400
78%
Total Assessment$593,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,257-0.6%
2024$13,340+40.1%
2023$9,523-0.4%
2022$9,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 7633, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 2005