Skip to content

111 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 3, 2016

Property Information

Block19107
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,800
43%
Improvement Value:$197,800
57%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,578-0.6%
2024$6,620+40.1%
2023$4,725-0.4%
2022$4,743+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 8986, Page 771Recorded8/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950