Skip to content

101 Williams Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2016

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 16, 2017

Property Information

Block19107
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
23%
Improvement Value:$451,500
77%
Total Assessment$586,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,097-0.6%
2024$13,179+82.2%
2023$7,234-0.4%
2022$7,261+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

DeedBook 9175, Page 333Recorded1/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016