Skip to content

236 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 1999

Property Information

Block19107
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
43%
Improvement Value:$182,200
57%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,083-0.6%
2024$7,127+40.1%
2023$5,088-0.4%
2022$5,107+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895