Skip to content

161 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1907
Apartment

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Dec 1, 1983

Property Information

Block19202
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
41%
Improvement Value:$305,200
59%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,504-0.6%
2024$11,577+40.1%
2023$8,264-0.4%
2022$8,295+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3396, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1907