Skip to content

149 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Apr 20, 1979

Property Information

Block19202
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
35%
Improvement Value:$196,000
65%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710-0.6%
2024$6,752+40.1%
2023$4,820-0.4%
2022$4,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3275, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1905