Skip to content

190 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 29, 1996

Property Information

Block19202
Lot98
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
33%
Improvement Value:$198,100
67%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,614-0.6%
2024$6,656+40.1%
2023$4,751-0.4%
2022$4,769+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930