Skip to content

2297 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1972

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 15, 1988

Property Information

Block19303
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-1UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,463
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
30%
Improvement Value:$184,900
70%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895-0.6%
2024$5,932+40.1%
2023$4,235-0.4%
2022$4,250+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3903, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1972