Skip to content

278 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1896

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block19303
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,600
37%
Improvement Value:$147,400
63%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225-0.6%
2024$5,258+40.1%
2023$3,753-0.4%
2022$3,767+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 9010, Page 258Recorded12/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1896