Skip to content

109 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1923

Last Sale Date
Feb 5, 2004

Property Information

Block19303
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,426
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
44%
Improvement Value:$146,400
56%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,815-0.6%
2024$5,851+40.1%
2023$4,177-0.4%
2022$4,192+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7219, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1923