Skip to content

225 Union St.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$1,760,000
Last Sale Date
Nov 4, 2015

Property Information

Block19404
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-19U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$665,000
33%
Improvement Value:$1,335,000
67%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,660-0.6%
2024$44,940+40.1%
2023$32,080-0.4%
2022$32,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,760,000

From:

To:

DeedBook 9082, Page 600Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 3634, Page 202