Skip to content

431 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2008

Last Sale Price
$1,021,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block19702
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
22%
Improvement Value:$333,100
78%
Total Assessment$427,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,535-0.6%
2024$9,595+40.1%
2023$6,849-0.4%
2022$6,875+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,021,000

From:

To:

DeedBook 9811, Page 244Recorded3/25/2024

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 9333, Page 70

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8653, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 2008