Skip to content

246 Randolph AvenueJersey City, NJ 07304

Built 0001
Industrial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block19702
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description1S-B-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
95%
Improvement Value:$6,900
5%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,910-0.6%
2024$2,928+40.1%
2023$2,090-0.4%
2022$2,098+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 9623, Page 643Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8979, Page 606Recorded6/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 0001