Skip to content

116 Van Horne St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block19902
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description3S+2S-F-D-4U
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
23%
Improvement Value:$580,800
77%
Total Assessment$755,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,877-0.6%
2024$16,983+72.0%
2023$9,876-0.4%
2022$9,913+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 9755, Page 833Recorded6/28/2023

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 9754, Page 881Recorded6/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930