Skip to content

193 Halladay St.

Jersey City, NJ 07304

Built 2019

Last Sale Price
$1,220,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block19902
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,304
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
31%
Improvement Value:$640,000
69%
Total Assessment$925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,655+25.4%
2024$16,471+40.1%
2023$11,757-0.4%
2022$11,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,220,000
Sq Ft3,304DeedBook 9725, Page 125Recorded2/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9298, Page 262Recorded4/12/2018

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 9273, Page 715Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 7330, Page 154