Skip to content

189 Halladay St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07304

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block19902
Lot28
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description3S-B-2U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,200
34%
Improvement Value:$576,200
95%
Total Assessment$607,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,565-0.6%
2024$13,651
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,672DeedBook 9765, Page 428Recorded8/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 9580, Page 276