Skip to content

173 Halladay St.

Jersey City, NJ 07304

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block19902
Lot36
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,500
19%
Improvement Value:$477,300
81%
Total Assessment$586,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,103-0.6%
2024$13,185
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,837DeedBook 9707, Page 403Recorded11/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 2017