Skip to content

194 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block19903
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page199

Building Details

Building Class---
Description2S-F&BV-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
47%
Improvement Value:$239,200
53%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115-0.6%
2024$10,179+40.1%
2023$7,266-0.4%
2022$7,293+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8330, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1885