Skip to content

293 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 2014

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block20003
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,988
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$200,000
80%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+40.1%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8982, Page 10.01NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014