Skip to content

374 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2022
Commercial

Last Sale Price
$16,000,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block20003
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description5S-B&F-40U-1C-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,061,100
23%
Improvement Value:$6,827,800
77%
Total Assessment$8,888,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$198,489-0.6%
2024$199,734+476.2%
2023$34,664+50.1%
2022$23,100+0.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$16,000,000

From:

To:

DeedBook 9637, Page 193NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/3/2022