Skip to content

297 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 2014

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block20003
Lot6.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
20%
Improvement Value:$200,000
80%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+40.1%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 8968, Page 235NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 8874, Page 294NU CodeGovernment (15)

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 8874, Page 294