Skip to content

Tonnele Ave.(Block 2001 Lot 4)Jersey City, NJ 07307

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block2001
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-IN-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,200
53%
Improvement Value:$125,300
47%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,618-0.6%
2024$4,647+40.1%
2023$3,317-0.4%
2022$3,329+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,350,000

From:

To:

DeedBook 9736, Page 427Recorded3/23/2023

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8839, Page 592