Skip to content

129 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2010

Property Information

Block2004
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
56%
Improvement Value:$133,700
44%
Total Assessment$306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849-0.6%
2024$6,892+40.1%
2023$4,919-0.4%
2022$4,938+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910