Skip to content

116 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block2005
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage1,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
58%
Improvement Value:$134,100
42%
Total Assessment$319,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126-0.6%
2024$7,170+40.1%
2023$5,118-0.4%
2022$5,138+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9371, Page 948NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1917