Skip to content

118 Columbia Ave.Kearny, NJ 07032

Built 1817
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block2005
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,087
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,268+4.5%
2021$5,995+3.5%
2020$5,793-20.8%
2019$7,316+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,087DeedBook 9646, Page 667Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9462, Page 917NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1817