Skip to content

240 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block20103
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$496,500
70%
Total Assessment$706,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,776-0.6%
2024$15,875+40.1%
2023$11,332-0.4%
2022$11,375+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000

From:

To:

DeedBook 9321, Page 696Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 817Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8899, Page 303

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8836, Page 157

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8812, Page 391