Skip to content

279 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1886

Last Sale Price
$21,500
Last Sale Date
Jan 14, 1978

Property Information

Block20103
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,931
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
45%
Improvement Value:$258,100
55%
Total Assessment$471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,288-0.6%
2024$10,354+41.5%
2023$7,319-0.4%
2022$7,348+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 3245, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1886