Skip to content

261 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block20103
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
39%
Improvement Value:$327,700
61%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,092-0.6%
2024$12,168+40.1%
2023$8,686-0.4%
2022$8,718+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922