Skip to content

264 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block20201
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,735
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
46%
Improvement Value:$237,900
54%
Total Assessment$440,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,834-0.6%
2024$9,896+40.1%
2023$7,064-0.4%
2022$7,090+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4142, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1930