Skip to content

259 Whiton St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 10, 1989

Property Information

Block20201
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-H-M-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,841
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
39%
Improvement Value:$336,200
61%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,032-0.6%
2024$12,109+41.3%
2023$8,572-0.4%
2022$8,605+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4202, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1930