Skip to content

227 Whiton St.

Jersey City, NJ 07304

Built 2001

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block20201
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
6%
Improvement Value:$721,100
94%
Total Assessment$771,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,219-0.6%
2024$17,327+40.1%
2023$12,368+234.0%
2022$3,703+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,418DeedBook 9635, Page 838Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$157,317
Sq Ft2,418DeedBook 9530, Page 785Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9120, Page 945Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$221,577

From:

To:

DeedBook 9120, Page 940Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 8997, Page 807Recorded9/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 2001